Niniejsza strona "Rycerza Niepokalanej 1922", jest jedynym oficjalnym organem Rycerstwa Niepokalanej 1917 w Polsce oraz III Zakonu Od Pokuty
Drodzy Wierni!
Jak zauważyliście zostało wznowione wydawanie pisma „Rycerz Niepokalanej 1922” w formie miłej dla serca i duszy każdego katolika: w duchowości o. Maksymiliana Kolbe, w duchu miłości Pana Boga i Niepokalanej Matki Najświętszej, bez żadnych naleciałości modernistycznych.W obecnych czasach, pismo to katolickie w swej formie i przekazie napotyka wiele różnych przeszkód i barier, co blokuje jego rozwój i dotarcie do szerszego grona odbiorców.
Jedną z nich jest nikły zasób środków finansowych, z którymi boryka się Redakcja. Jednakże mocno wierzymy, iż Najświętsza Maryja Panna, która jest patronką „Rycerza” dopomoże nam w szerzeniu Jej wielkiego miłosierdzia i miłości poprzez pomoc w wydawaniu Jej miesięcznika i docieraniu do coraz to nowych środowisk tak w Kraju jak i za granicą.
„Na końcu Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”Matka Boża w Fatimie
W Jezusie i Maryi Brat Rajmund
Prosimy o dobrowolna ofiarę na konto:
Bank PKO S.A. 46124042721111000048322759
Dobra jest modlitwa z postem, a jałmużna więcej znaczy, niźli chowanie skarbów złota, albowiem jałmużna od śmierci wybawia, ona oczyszcza grzechy i czyni, że się znajduje miłosierdzie i żywot wieczny – Tob 12, 8–9
niedziela, 31 grudnia 2023
sobota, 30 grudnia 2023
Znak od Boga
piątek, 29 grudnia 2023
czwartek, 28 grudnia 2023
O. Maksymiliana i Rycerstwa Niepokalanej miłość do żydów
(…) Nie zapomnę też nigdy prośby nawróconego żyda, głośnego muzyka we Włoszech północnych, a potem zakonnika, franciszkanina, o. Emilio Norsy.W Rzymie go poznałem. Bardzo kochał Niepokalaną. W ostatniej chorobie trzymał zawsze obrazek Niepokalanej na stoliku i często go całował. Gdy mu mówiono, że teraz w chwilach samotnych będzie mu przychodziło natchnienie muzyczne do pisania utworów, wskazał na obraz Matki Bożej wiszący przed nim na ścianie, mówiąc: “Stąd mi przyjdzie natchnienie”.Otóż ten gorący czciciel Niepokalanej, Żyd, kapłan zakonu OO. Franciszkanów prosił mnie, bym się łączył z jego intencjami przy odprawianiu Mszy św. (czując chwilowe polepszenie myślał, że zdoła jeszcze przez 3 dni Mszę św. odprawić). Intencje były następujące: 1) Za Ojca św., 2) o pokój światowy i 3) o nawrócenie żydów.
środa, 27 grudnia 2023
wtorek, 26 grudnia 2023
Święto św. Szczepana I męczennika
poniedziałek, 25 grudnia 2023
niedziela, 24 grudnia 2023
sobota, 23 grudnia 2023
piątek, 22 grudnia 2023
czwartek, 21 grudnia 2023
Msza prymicyjna o. Maksymiliana
O. Maksymilian Maria Kolbe święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie dnia 28 kwietnia 1918 roku w bazylice San Andrea della Valle z rąk kardynała Bazylego Pompilio. W pamiętniku, pisanym w maju 1918 roku, o. Maksymilian zanotował: “27 kwietnia wieczorem przygotowaliśmy wszystkie rzeczy potrzebne do święceń. 28 kwietnia rano po modlitwach wyszliśmy z kaplicy i około godziny 7 wyszliśmy z Kolegium do kościoła świętego Andrzeja della Valle. Tam, ubrany w szaty diakona, przygotowywałem się do pierwszej Mszy św. – Przychodzi Don Giulio i wywołuje wszystkich po imieniu i ustawia w dwa równoległe szeregi, między którymi zaś przechodzi Kardynał Wikariusz i w głębi zakrystii siada na krześle… Na znak ceremoniarza wszyscy, a było nas przeszło stu, parami idziemy do kościoła i zajmujemy „stalle” chóru w prezbiterium – J. Em. Kardynał Wikariusz ubiera się w szaty kościelne i rozpoczyna Mszę św.
środa, 20 grudnia 2023
Suche Dni Zimowe
wtorek, 19 grudnia 2023
O. Maksymilian o szczęściu na tej ziemi
Nie ma się jednak czego lękać, bo zwyciężyć możemy i musimy. Ale w jaki sposób? Otóż nie ufając nic sobie i oddając siebie, i wszystkie pokusy, i trudności Niepokalanej, na pewno zawsze wyjdziemy zwycięsko (oczywiście musimy też i z naszej strony czynić, co tylko możemy, by nie upaść). Niepokalana nie potrafi opuścić swych dziatek.
poniedziałek, 18 grudnia 2023
Myśli wybrane o. Maksymiliana Kolbe
„Pan Bóg jest Panem wszystkich rzeczy i przyczyną wszystkich wypadków; dobre sam sprawuje, złe dopuszcza dla dobra większego tego, na kogo je dopuszcza”
„Zachowuj się wszędzie jak przed Panem Bogiem, bo On jest zawsze przy tobie. Nie tylko wewnętrznie lecz i zewnętrznie (nie – jak wygodniej). I to wszędzie: w kościele, w celi, na ulicy itd.; w każdym stanie: w klęczeniu, siedzeniu, staniu, chodzeniu”
„Pierwszą rzeczą, którą przynosi Pan Bóg, jest pokój. Spuść się na Opatrzność Bożą, głoś ją i bądź posłuszny, a Pan Bóg wszystko, co będzie potrzebne, przygotuje.”
niedziela, 17 grudnia 2023
O. Maksymilian Maria Kolbe był też niewierzącym
Nie wierzę po pierwsze, że prawd może być więcej niż jedna w tej samej sprawie. Opowiadano mi wprawdzie, że np. kolej może być szybszą i wolniejszą zarazem: szybszą od wozu, a wolniejszą od samolotu, ale któż nie widzi, że to proste nakpiwanie się ze słuchającego, bo porównuje się szybkość kolei do dwóch różnych rzeczy, wozu i samolotu, więc nie o tęż samą sprawę chodzi.
Nie wierzę, że nie ma Boga, bo ani jednego dotąd dowodu na to nie usłyszałem.
Nie wierzę, że człowiek nie ma duszy, ale tylko ślepe przypadkowe siły fizyczno- -chemiczne tak cząsteczki materii popychają, że człowiek żyje i rozwija się. Za jasno bowiem poszczególne członki ciała człowieka i węwnętrzne, i zewnętrzne mają określone cele, co do których materia sama wraz z siłami fizycznymi i chemicznymi jest zupełnie obojętna. – Musi być więc coś innego, co materią i jej siłami kierując członki rozwija, utrzymuje i do celu życia i rozwoju człowieka prowadzi.
sobota, 16 grudnia 2023
Polecamy kalendarz franciszkański na rok 2024
piątek, 15 grudnia 2023
O. Maksymilian Maria Kolbe o zasiewie i owocach
1. Jeśli my Jej, to i nasze wszystko jest Jej i Pan Jezus przyjmuje wszystko od nas, jak od Niej, jak rzeczy Jej. I Ona nie może wtedy pozostawić tych czynności niedoskonałych, ale czyni je godnymi siebie, tj. niepokalanymi bez najmniejszej zmazy. Stąd dusza Jej oddana, chociaż by nawet wyraźnie nie zwracała uwagi na Niepokalaną i wprost ofiarowała Przenajświętszemu Sercu Jezusowemu modlitwę, pracę, cierpienia czy cokolwiek, sprawia Przenajśw. Sercu Pana Jezusa bez porównania więcej przyjemności, niż gdyby tak Niepokalanej nie była oddana.
2. Ponieważ Ona jest najdoskonalej Jezusowa, a Jezus Bogiem i Ojca Przedwiecznego własnością, każda nasza ofiara, chociażby wprost skierowana do Ojca Przedwiecznego, z natury rzeczy oczyszcza się w Niepokalanej i do nieskończonej doskonałości podnosi w Jezusie, i staje się przedmiotem upodobania Trójcy Przenajświętszej.
czwartek, 14 grudnia 2023
środa, 13 grudnia 2023
Rozróżnienie o. Kolbe
(Grodno, 1923)
wtorek, 12 grudnia 2023
O. Maksymilian Maria Kolbe: jak pokutować?
Nie wszystkim zdrowie i obowiązki pozwalają na surowość pokuty, chociaż wszyscy przyznają, że krzyżykami zasłana jest ich droga życia. Przyjmowanie tych krzyżów w duchu pokuty, oto obszerne pole do praktykowania pokuty.
Poza tym spełnienie obowiązków, spełnienie woli Bożej, w każdej chwili życia i to spełnienie doskonałe i w uczynkach, i w słowach, i w myślach, wymaga wiele wyrzeczenia się tego, co by nam przyjemniejsze w danej chwili się zdawało; i oto najobfitsze źródło pokuty.
Upomina nas jednak Pan Jezus, byśmy pokutując nie byli smutni, by pokuta pochodziła z miłości. Dusza, która Boga kocha, pragnie mu sprawić przyjemność zawsze, w każdej chwili i każdą myślą, i każdym słowem, i każdym czynem; całym swym działaniem i istnieniem. Gdy zaś przypadnie jej poświęcić jakie przywiązanie dla sprawienia radości Bogu, uważa się za szczęśliwą, że może dać dowód miłości bezinteresownej. Stąd święci tak pragnęli ofiar, krzyżów, bo te dawały świadectwo, że miłość ich jest czysta; owszem, oczyszczały ich miłość i wykorzeniały różne przywiązania tej miłości przeciwne.
poniedziałek, 11 grudnia 2023
niedziela, 10 grudnia 2023
Z listów, pism i notatek o. Maksymiliana Kolbe
20.11.1914
“Gdyby Lucyfer mógł wezwać na swój ratunek N[ajświętszą] Pannę jednym słowem “Maryja”, od razu by się dostał do nieba. Tym bardziej człowiek, choćby w najcięższych i najmizerniejszych chwilach życia.”
11.12.1917
“Świat i jego honory, bogactwa, przyjemności – wszystko to się skończy.”
28.12.1917
“Ale my Go chcemy, aby panował nad nami. Panuj we mnie, o Boże mój i racz dozwolić, abym Twe Królestwo przez Niepokalaną we wszystkich rozszerzył”.
sobota, 9 grudnia 2023
Najważniejsze odpusty udzielone członkom Rycerstwa Niepokalanej przez Stolicę Apostolską
[Niepokalanów, przed lipcem 1939]
I - Odpust zupełny mogą zyskać:
1) w dzień wstąpienia, tj. zapisu, do Rycerstwa Niepokalanej, jeżeli ze skruchą serca odbyli spowiedź i przyjęli Komunię św.;
2) w godzinę śmierci, jeżeli w skrusze serca wyspowiadali się i przyjęli Komunię św. lub - jeżeli tego uczynić nie mogli - przynajmniej skruszonym sercem wezwali pobożnie Najświętszego Imienia Jezus i przyjęli w cierpliwości śmierć jako zapłatę za grzechy;
3) w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, jeśli po spowiedzi i Komunii św. nawiedzą własny kościół lub kaplicę Związku, lub inną publiczną świątynię i tam pomodlą się o zgodę pomiędzy chrześcijańskimi władcami, wygaśnięcie herezji, nawrócenie grzeszników i wywyższenie świętej Matki Kościoła;
4) raz w miesiącu w dowolnym dniu, pod warunkami jak w punkcie trzecim.
piątek, 8 grudnia 2023
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
czwartek, 7 grudnia 2023
7 GRUDNIA A.D. 2023: Wigilia Niepokalanego Poczęcia NMP
7 GRUDNIA A.D. 2023: Wigilia Niepokalanego Poczęcia NMP
środa, 6 grudnia 2023
Ks. Piotr Skarga: Stanowczość Biskupa Mikołaja

wtorek, 5 grudnia 2023
Św. Augustyn : Duchowa walka
poniedziałek, 4 grudnia 2023
niedziela, 3 grudnia 2023
sobota, 2 grudnia 2023
Przez krzyż cierpień i życia szarego - z Chrystusem - do chwały zmartwychwstania
X. Stefan Wincenty Frelichowski, zamordowany w obozie w Dachau.
piątek, 1 grudnia 2023
Ks. Rafał Trytek ICR: Modernizm wypaczeniem wszystkich dogmatów
Niedziela XXIII po Zesłaniu Ducha Świętego
W imię ♰ Ojca i ♰ Syna i ♰ Ducha Świętego.
Umiłowani w Panu Jezusie, w tę ostatnią Niedzielę roku kościelnego czytamy o brzydocie spustoszenia, o której pisał, którą zapowiedział prorok Daniel. Ta brzydota spustoszenia zawsze jest tym, co nas bardzo dotyka. I każdy z nas zapytuje się, czy ta ohyda spustoszenia, jak w niektórych wersjach Pisma Świętego, w niektórych tłumaczeniach Pisma Świętego jest to ujęte, czy to są te czasy? I żeby nie popaść w subiektywizm, a byłoby to niebezpieczne dla naszej wiary, by bawić się w samodzielnego proroka, warto jest rozważać to, o czym choćby święci Pańscy w komentarzach do dzisiejszej Ewangelii mówią. Na dzisiejsze święto jest czytane w Brewiarzach kapłańskich to, co święty Hieronim napisał odnośnie owej brzydoty spustoszenia. I to są te słowa, które brzmią po łacinie omne dogmatum perversa. A jest bardzo charakterystyczne, że oznaczać to może ohydę spustoszenia, perwersję, czyli wypaczenie. Perwersja znaczy wypaczenie wszystkich dogmatów. I to jest zaskakujące, że właśnie takiego określenia używa doktor Kościoła, święty Hieronim. Wypaczenie wszystkich dogmatów. I tutaj jest analogia z modernizmem wprost niesamowita. Bo modernizm – jak to nie kto inny, jak święty Pius X – ostatni kanonizowany papież, papież katolicki, (bo innych pseudo papieży, jak wiemy, moderniści seryjnie kanonizują w sposób oczywiście nieważny), wielki bojownik przeciwko herezji modernizmu nazwał właśnie modernizm ściekiem wszystkich herezji. Dzieje się tak dlatego, że modernizm jest zastosowaniem subiektywnej, fałszywej filozofii do teologii. Ta fałszywa filozofia oznacza podważenie obiektywizmu poznania. Człowiek i jego umysł nie poznaje obiektywnej prawdy, i dlatego wszystko, co wie, wypływa tak naprawdę z jego wnętrza. (fałszywa niemiecka filozofia idealistyczna). Modernizm żywi się tym fałszem i modernizm również twierdzi, że Objawienie Boga tak w zasadzie trwa wnętrzu człowieka. Wbrew temu, co mówi Pismo Święte, że Wiara pochodzi ze słuchania. Moderniści twierdzą, że pochodzi ona z wnętrza człowieka.