Niniejsza strona "Rycerza Niepokalanej 1922", jest jedynym oficjalnym organem Rycerstwa Niepokalanej 1917 w Polsce oraz III Zakonu Od Pokuty
Drodzy Wierni!
Jak zauważyliście zostało wznowione wydawanie pisma „Rycerz Niepokalanej 1922” w formie miłej dla serca i duszy każdego katolika: w duchowości o. Maksymiliana Kolbe, w duchu miłości Pana Boga i Niepokalanej Matki Najświętszej, bez żadnych naleciałości modernistycznych.W obecnych czasach, pismo to katolickie w swej formie i przekazie napotyka wiele różnych przeszkód i barier, co blokuje jego rozwój i dotarcie do szerszego grona odbiorców.
Jedną z nich jest nikły zasób środków finansowych, z którymi boryka się Redakcja. Jednakże mocno wierzymy, iż Najświętsza Maryja Panna, która jest patronką „Rycerza” dopomoże nam w szerzeniu Jej wielkiego miłosierdzia i miłości poprzez pomoc w wydawaniu Jej miesięcznika i docieraniu do coraz to nowych środowisk tak w Kraju jak i za granicą.
„Na końcu Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”Matka Boża w Fatimie
W Jezusie i Maryi Brat Rajmund
Prosimy o dobrowolna ofiarę na konto:
Bank PKO S.A. 46124042721111000048322759
Dobra jest modlitwa z postem, a jałmużna więcej znaczy, niźli chowanie skarbów złota, albowiem jałmużna od śmierci wybawia, ona oczyszcza grzechy i czyni, że się znajduje miłosierdzie i żywot wieczny – Tob 12, 8–9
wtorek, 31 października 2023
31 października - u Świętych
poniedziałek, 30 października 2023
niedziela, 29 października 2023
29 PAŹDZIERNIKA - ŚWIĘTO CHRYSTUSA KRÓLA
sobota, 28 października 2023
piątek, 27 października 2023
Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (Pełna wersja, 1925 r.)
Papież Leon XIII poświęcenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (11.VI.1899) nazwał najważniejszym aktem swojego pontyfikatu.
O Jezu Najsłodszy, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, wejrzyj na nas korzących się u stóp ołtarza Twego.
Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy; oto dzisiaj każdy z nas oddaje się dobrowolnie Najświętszemu Sercu Twemu, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Tobą.
Wielu nie zna Ciebie wcale; wielu odwróciło się od Ciebie, wzgardziwszy przykazaniami Twemi.
Zlituj się nad jednymi i drugimi, o Jezu Najłaskawszy, i pociągnij wszystkich do Świętego Serca Swego.
Królem bądź nam, o Panie, nie tylko wiernym, którzy nigdy nie odstąpili od Ciebie, ale i synom marnotrawnym, którzy Cię opuścili.
czwartek, 26 października 2023
środa, 25 października 2023
o. Maksymilian Kolbe: Nieomylność Papieża
- A to dlaczego?
- Bo pewne rzeczy nie godzą się z faktami.
- Na przykład ?
- Niedawno temu ogłoszono nieomylność papieża jako dogmat, a jednak nie można powiedzieć, żeby wszyscy papieże nigdy nie zboczyli z prawej drogi.
- Więc pan chce powiedzieć, iż papież może zgrzeszyć ?
- Tak jest.
- Tego też mu nikt nie zaprzecza. Owszem, mogę pana zapewnić, że i papież się spowiada i to tak często, jak każda inna osoba duchowna, to jest co tydzień. Znałem nawet osobiście księdza, który był spowiednikiem ś. p. Ojca św. Benedykta XV. Był nim O. Aleksander Basile, jezuita. Należy więc dobrze odróżnić nieomylność od bezgrzeszności.
wtorek, 24 października 2023
poniedziałek, 23 października 2023
O. Maksymilian Kolbe: Prawda
Niepokalanów, przed 8 XII 1940
Chociaż nie wszyscy miłują prawdę, to jednak ona jedna tylko może być podstawą trwałego szczęścia.
Prawda jest jedna. Znana to nam rzecz, a jednak w życiu praktycznym nieraz postępuje się tak, jakoby i "nie", i "tak" w tej samej sprawie mogło być prawdą. Nietrudno na przykład doświadczyć na sobie samym, że czasem postępujemy w zgodzie z wiarą w Opatrzność Bożą nad nami; innym zaś razem trapimy się zbytnio, jakoby tej Bożej Opatrzności nie stało. A jednak albo Opatrzność Boża jest, albo jej nie ma. Podobnie prawdą jest na przykład, że ja te słowa obecnie piszę, a Ty, Drogi Czytelniku, je odczytujesz. Wobec tego nie może być prawdą zdanie przeciwne, tj. że ja tego nie pisałem, albo żeś Ty tego nie czytał. Bo "tak" i "nie" w tej samej sprawie prawdą być nie może. Prawdą jest albo "tak", albo "nie". Bo prawda jest tylko jedna.
niedziela, 22 października 2023
sobota, 21 października 2023
piątek, 20 października 2023
czwartek, 19 października 2023
środa, 18 października 2023
Modlitwa “Zdrowaś Maryjo”
Na początku modlitwa była nazywana “Pozdrowieniem Najświętszej Maryi
Panny” i składała się z dwóch wersów, które pochodzą z Ewangelii św.
Łukasza. W takiej pochwalnej formie odmawiano modlitwę aż do XI wieku.
Fragment błagalny modlitwy został dodany w XIV wieku, kiedy w Europie
trwała epidemia dżumy. Ta część pochodzi prawdopodobnie z Litanii Do
Wszystkich Świętych, w której pierwsze wezwanie jest poświęcone właśnie
Maryi. W 1568 roku papież Pius V zatwierdził ostateczną formę, którą znamy
dziś i umieścił ją w brewiarzu rzymskim.
Ta piękna i silna
modlitwa towarzyszyła ludziom przez wieki, stanowiąc kanon modlitw
chrześcijańskich. Najchętniej odmawiamy ją podczas modlitwy różańcowej.
wtorek, 17 października 2023
Niezwykła modlitwa, która uwalnia 1000 dusz z czyśćca
Gertruda przyszła na świat 6 stycznia 1256 roku na terenie dzisiejszych Niemiec. Jej rodzice zmarli kilka lat później, więc 5-letnią dziewczynkę powierzono na wychowanie siostrom cysterkom w Helfcie. Gertruda spędziła w klasztorze w Helfcie całe swoje życie – najpierw jako uczennica, a następnie jako zakonnica. Dziewczynka odebrała od sióstr staranne wykształcenie teologiczne i humanistyczne. Bardzo lubiła się uczyć. Studia pochłonęły ją do tego stopnia, że zapomniała o ich celu – Bogu. 27 stycznia 1281 r. przeżyła głębokie doświadczenie Boga, które określała jako mistyczne zaślubiny z Boskim Oblubieńcem. Od tej chwili jej miłością była nie nauka, ale Bóg. Jezus ukazywał jej się w licznych objawieniach. Gertruda doświadczała też nadprzyrodzonych ekstaz i proroczych wizji. Opisała je w dziele „Objawienia”. Mistyczka zmarła w listopadzie 1302 r. Jest patronką Ameryki Południowej i początkowo była czczona właśnie tam. Jednak na prośbę króla Polski Augusta II Sasa, papież Klemens XII w 1732 roku rozciągnął jej kult na cały Kościół.
poniedziałek, 16 października 2023
106. rocznica założenia Rycerstwa Niepokalanej
16 października przypada 106. rocznica założenia Rycerstwa Niepokalanej. O. Maksymilian Kolbe, przebywając w Rzymie założył je wspólnie z sześcioma współbraćmi, studentami teologii. Nazwano je po łacinie – Militia Immaculatae (MI), co w okresie międzywojennym tłumaczono jako Milicja Niepokalanej, Po przejęciu dziedzictwa ojca Maksymiliana przez kościół posoborowy i rozmyciu go w herezjach modernizmu Rycerstwo w Polsce odrodziło się i dziś funkcjonuje pod nazwą Rycerstwa Niepokalanej 1917. Rycerstwo Niepokalanej 1917 ma także swoje pismo - "Rycerz Niepokalanej 1922".
W sprawie Rycerstwa Niepokalanej 1917 proszę kontaktować się z x. Rafałem Trytkiem ICR:
Kraków, ul Sarego 18/2 Telefon: 692 015 170
revraphaeltrytek@rcinstitute.org | ||||||||
niedziela, 15 października 2023
sobota, 14 października 2023
piątek, 13 października 2023
czwartek, 12 października 2023
x. Rafał Trytek ICR: 10.X. Dziękczynienie za Zwycięstwo Chocimskie - Przemyśl
Kazanie x. Rafała Trytka dnia 10.X. 2023, na Mszy św. w Kaplicy pw. Św. Elżbiety Węgierskiej z III Zakonu Św. Franciszka - w Przemyślu - Dziękczynienie za Zwycięstwo Chocimskie.
środa, 11 października 2023
wtorek, 10 października 2023
Myśli o. Maksymiliana o Różańcu
O. Maksymilian podkreślał, że trzy modlitwy tworzące Różaniec pochodzą z Ewangelii. Ojcze nasz nauczył nas sam Jezus Chrystus i polecił je odmawiać uczniom (por. Mt 6, 9-13; Łk 11, 2-4). Zdrowaś Maryjo składa się z pozdrowienia, które anioł Gabriel przyniósł Maryi, oraz ze słów błogosławieństwa, którymi powitała Ją Elżbieta, i wreszcie z błagań Kościoła o Jej wstawiennictwo (por. Łk 1, 28. 42). Z kolei uwielbienie Trójcy Przenajświętszej, wyrażone formułą Chwała Ojcu..., jest zakorzenione w tekstach Pisma Świętego (por. Mt 28, 19; Rz 11, 36). Każda z tych modlitw jest szeroko znana i odmawiana była od zarania Kościoła (Pisma Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, Niepokalanów 1970, nr 1081a; dalej: POMK).
poniedziałek, 9 października 2023
Św. Franciszek z Asyżu: diabelski smutek
Św. Franciszek z Asyżu nauczał, że diabeł robi wszystko, co w jego mocy, żeby przeszkodzić człowiekowi w życiu świętą radością, a więc w osiągnięciu szczęścia. Żeby przezwyciężyć tę trudność, święty wzywa do wyrobienia w sobie dwóch bardzo skutecznych nawyków.
Być szczęśliwym
Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Dążenie do szczęścia jest wspólne dla wszystkich ludzkich istot, ale szczęście często nam się wymyka, jednocześnie pozostawiając wrażenie, że chociaż robimy wszystko według przepisów świata na osiągnięcie go, to te przepisy nie zadowalają ludzkiej duszy. W ten sposób w każdym z nas rodzi się smutek.
Zdaniem świętego Franciszka taka skłonność do smutku pochodzi od diabła. Święty Franciszek zawarł swoją myśl w serii wykładów zakonnych, które amerykański ksiądz Francis Xavier Lasance opisał w opublikowanym w Stanach Zjednoczonych dziele pt. With God: A Book of Prayers and Reflections (Z Bogiem: księga modlitw i rozważań):
niedziela, 8 października 2023
sobota, 7 października 2023
piątek, 6 października 2023
Różaniec w nauczaniu Papieży
Długi i bogaty pontyfikat Leona XIII (1878-1903) przypadł na trudne czasy, w których modernizm atakował tradycję. Papież Pecci poświęcił różańcowi maryjnemu aż szesnaście dokumentów: jedenaście encyklik (od Supremi apostolatus z 1 września 1883 r. po Diuturni temporis z 5 września 1898 r.), jedną konstytucję apostolską (Parta humano generi z 8 września 1901 r.), trzy listy apostolskie (Salutaris ille Spiritus z 24 grudnia 1883 r., i Ubi primum z 2 października 1898 r. na temat Bractwa Różańcowego) oraz list z 31 października 1886 r. do kard. Luigiego Marii Sincero, wikariusza Rzymu, z zaleceniem, aby wierni wyrażali swoje przywiązanie do Matki Bożej przez odmawianie różańca świętego.
Leon XIII uważał tę pobożną praktykę za prawdziwą i typową modlitwę chrześcijańską, ponieważ «składa się ona z pozdrowień anielskich oraz z modlitwy Pańskiej, połączonych przez medytację. Ze względu na swą kompozycję różaniec jest najdoskonalszą formą modlitwy. Stanowi mocną obronę naszej wiary, a w tajemnicach, będących przedmiotem naszej kontemplacji, wskazuje nam wzniosły wzór cnót» Pośród «licznych form pobożności wobec Maryi najbardziej ceniona i rozpowszechniona jest piękna modlitwa różańca świętego» Ta prosta modlitwa ludu otrzymała nazwę różańca m.in. dlatego, że «przypomina w doskonałym zestawieniu wielkie tajemnice Jezusa i Maryi: ich radości, cierpienia i zwycięstwa» Dlatego jest ona szeroko i z przekonaniem rozpowszechniana przez papieży, popierana i zalecana przez Kościół w burzliwych momentach jego historii jako lekarstwo na zło oraz błędy religijne, ideologiczne i społeczne, które dotknęły i dotykają Kościół oraz lud chrześcijański. Cenili ją bardzo święci, duszpasterze i wierni, ponieważ zachęca do niej, uczy jej i zaleca ją sama Matka Boża, a polega ona na medytacji zbawczych i pouczających tajemnic Chrystusa i Maryi. Jest praktyką, która wyraża wiarę w skuteczność i moc Współodkupicielki rodzaju ludzkiego, Pośredniczki i Szafarki łask niebiańskich.
czwartek, 5 października 2023
środa, 4 października 2023
wtorek, 3 października 2023
Krótka Historia Różańca Świętego
Wszystko zaczęło się w klasztorach...
Tu od niepamiętnych czasów odmawiano sto pięćdziesiąt psalmów Dawidowych. Mnichom, a także ludowi, który nawiedzał klasztory, trudno było nauczyć się na pamięć każdego z nich. W związku z tym około r. 850 pewien mnich o irlandzkich korzeniach zaproponował, aby odmawiano zamiast nich sto pięćdziesiąt razy Ojcze nasz. I tak się stało. Wierni i mnisi skorzystali z rady irlandzkiego duchownego i zaczęli odliczać powtórzenia Modlitwy Pańskiej na różne sposoby. Niektórzy posługiwali się stu pięćdziesięcioma kamykami, niektórzy sznurkami, a jeszcze inni węzłami. Z biegiem lat z węzłów i kamyków powstał różaniec. W XIII wieku mnisi cysterscy opracowali nową formę modlitwy, którą nazwali właśnie różańcem. Dlaczego? Po prostu porównywali ją do bukietu mistycznych róż ofiarowanych Maryi. (z łac. rosarium - ogród różany)
Następnie św. Dominik rozpowszechnił różaniec, ogłaszając w 1214 r., że nabożeństwo różańcowe jest pomocne w walce chrześcijan z herezjami. Tajemnice różańcowe w takiej postaci, w jakiej znamy je dzisiaj, jeszcze się wtedy nie ukształtowały. Nastąpiło to dopiero w XIII wieku. Różni teologowie od dawna uważali, że sto pięćdziesiąt psalmów to ukryte proroctwa o życiu Jezusa. W oparciu o studia nad psalmami opracowano psałterze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, a tak, że hymny na cześć Maryi. Powstały cztery róże psałterze: sto pięćdziesiąt razy Ojcze nasz, sto pięćdziesiąt razy Pozdrowienie Anielskie, sto pięćdziesiąt razy Chwała Jezusowi, sto pięćdziesiąt razy Chwała Maryi.
poniedziałek, 2 października 2023
KALENDARZ MARIAŃSKI
STYCZEŃ
1. Objawienie się Matki Boskiej w Saragossie jeszcze za Jej życia.
19. Gody w Kanie Galilejskiej, ostatnie słowa Maryi zapisane w Ewangelii.
20. Objawienie się Matki Boskiej Alfonsowi Ratisbone w kościele rzymskim „della Strata”.
23. Zaślubiny Najśw. Maryi Panny.
LUTY
2. Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny (M. B. Gromnicznej).
11. Zjawienie się N. Maryi P. w Lourdes.
17. Ucieczka do Egiptu.
MARZEC
18. Objawienie się Najświętszej Maryi Panny Miłosiernej.
25. Zwiastowanie Najśw. M. P.
25. Pamiątka 16-go zjawienia się N. Maryi Panny w Lourdes
i wypowiedzenie słów: „Jam jest Niepokalane Poczęcie”.
– Siedmiu Boleści Najśw. Maryi Panny (w piątek przed niedzielą Palmową).