Męczennice masońskiej, anty-katolickiej rewolucji francuskiej, Karmelitanki z Compiègne we Francji, zostały beatyfikowane 27 maja 1906 r. przez Św. Piusa X.
Karmelitanki mieszkały w klasztorze w Compiègne, który w 1792 został zamknięty przez władze rewolucyjne. 14.09.1792 r., zgodnie z decyzją samozwańczych władz, zakonnice opuściły swój klasztor i założyły świeckie ubrania. Potem podzieliły się na cztery grupy mieszkające w sąsiadujących blisko siebie domach. Zaś kolejne 2 lata żyły w nich przestrzegając , zasady zakonne.
W roku 1794 karmelitanki zostały oskarżone przez prokuratora Quentin Fouquier-Tinville o życie we zakonnej wspólnocie. Zostały aresztowane dnia 22 czerwca i uwięzione w byłym klasztorze ss.wizytek. 12 lipca przewieziono je do więzienia Conciergerie w Paryżu, 5 dni później skazano na śmierć. Zostały zgilotynowane 17 lipca na Place du Trône Renversé (obecnie Place de la Nation). Poszły na gilotynę śpiewając hymn Salve Regina. Jako ostatnia została stracona matka przełożona (co stało się na jej prośbę, gdyż chciała umacniać siostry). Ciała 16 zakonnic wrzucono do dołu z piaskiem na cmentarzu Picpus, w którym po latach doliczono się 1298 ofiar terroru rewolucji, tak że praktycznie nie było szans na odnalezienie relikwii męczenniczek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz