Niniejsza strona "Rycerza Niepokalanej 1922", jest jedynym oficjalnym organem Rycerstwa Niepokalanej 1917 w Polsce oraz III Zakonu Od Pokuty

 Drodzy Wierni!

     Jak zauważyliście zostało wznowione wydawanie pisma „Rycerz Niepokalanej 1922” w formie miłej dla serca i duszy każdego katolika: w duchowości o. Maksymiliana Kolbe, w duchu miłości Pana Boga i Niepokalanej Matki Najświętszej, bez żadnych naleciałości modernistycznych.
W obecnych czasach, pismo to katolickie w swej formie i przekazie napotyka wiele różnych przeszkód i barier, co blokuje jego rozwój i dotarcie do szerszego grona odbiorców.
Jedną z nich jest nikły zasób środków finansowych, z którymi boryka się Redakcja. Jednakże mocno wierzymy, iż Najświętsza Maryja Panna, która jest patronką „Rycerza” dopomoże nam w szerzeniu Jej wielkiego miłosierdzia i miłości poprzez pomoc w wydawaniu Jej miesięcznika i docieraniu do coraz to nowych środowisk tak w Kraju jak i za granicą.
„Na końcu Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”Matka Boża w Fatimie
W Jezusie i Maryi Brat Rajmund
Prosimy o dobrowolna ofiarę na konto: 
Bank PKO S.A.      46124042721111000048322759
Dobra jest modlitwa z postem, a jałmużna więcej znaczy, niźli chowanie skarbów złota, albowiem jałmużna od śmierci wybawia, ona oczyszcza grzechy i czyni, że się znajduje miłosierdzie i żywot wieczny – Tob 12, 8–9

sobota, 18 stycznia 2025

Węzły i korona franciszkańska

Czy wiesz, co oznaczają węzły i korona franciszkańska, którą noszą religijni Franciszkanie?

Trzy węzły w kordonie franciszkańskim mają szczególne znaczenie w duchowości franciszkańskiej. Każdy węzeł reprezentuje głos, którego bracia franciszkańscy chcą przeżyć w swoim codziennym życiu, reprezentują ubóstwo, czystość i posłuszeństwo.
Kordon franciszkański jest nieustannym przypomnieniem o przysięgach, którymi zakonnicy chcą żyć, a węzły służą jako widoczny symbol ich zaangażowania w duchowość franciszkańską.
Różaniec, który religijni Franciszkanie zazwyczaj noszą z obrączkami trzymanymi za sznurkiem, który zawiązywał ich w pasie, tak naprawdę nazywa się "koroną franciszkańską".
Korona Franciszkańska to starożytne oddanie, które polega na medytacji nad 7 radościami Maryi Dziewicy:

Radość pierwsza: Zwiastowanie
Radość druga: Nawiedzenie św. Elżbiety
Radość trzecia: Narodzenie Pana Jezusa
Radość czwarta: Pokłon Mędrców
Radość piąta: Znalezienie Jezusa w świątyni
Radość szósta: Zmartwychwstanie Chrystusa
Radość siódma: Wniebowzięcie i ukoronowanie Maryi

Koronkę odmawia się tak, jak tradycyjny różaniec, choć tu zamiast pięciu tajemnic mamy siedem. Przy każdej tajemnicy odmawiamy „Ojcze nasz”, a następnie dziesięć razy „Zdrowaś, Maryjo” i „Chwała Ojcu”. W sumie daje to 70 „zdrowasiek”, ale tu wyjątkowo dodaje się jeszcze dwie, aby uzyskać 72 – czyli przypuszczalną liczbę lat, jakie według tradycji przeżyła na ziemi Matka Boża.

Nabożeństwo do siedmiu radości Maryi jest pięknym uzupełnieniem tego do siedmiu boleści i pomaga znaleźć równowagę w naszym życiu duchowym, wskazując, że nie jest ono wypełnione tylko cierpieniem, ale jest w nim też mnóstwo radości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz