Niniejsza strona "Rycerza Niepokalanej 1922", jest jedynym oficjalnym organem Rycerstwa Niepokalanej 1917 w Polsce oraz III Zakonu Od Pokuty

 Drodzy Wierni!

     Jak zauważyliście zostało wznowione wydawanie pisma „Rycerz Niepokalanej 1922” w formie miłej dla serca i duszy każdego katolika: w duchowości o. Maksymiliana Kolbe, w duchu miłości Pana Boga i Niepokalanej Matki Najświętszej, bez żadnych naleciałości modernistycznych.
W obecnych czasach, pismo to katolickie w swej formie i przekazie napotyka wiele różnych przeszkód i barier, co blokuje jego rozwój i dotarcie do szerszego grona odbiorców.
Jedną z nich jest nikły zasób środków finansowych, z którymi boryka się Redakcja. Jednakże mocno wierzymy, iż Najświętsza Maryja Panna, która jest patronką „Rycerza” dopomoże nam w szerzeniu Jej wielkiego miłosierdzia i miłości poprzez pomoc w wydawaniu Jej miesięcznika i docieraniu do coraz to nowych środowisk tak w Kraju jak i za granicą.
„Na końcu Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”Matka Boża w Fatimie
W Jezusie i Maryi Brat Rajmund
Prosimy o dobrowolna ofiarę na konto: 
Bank PKO S.A.      46124042721111000048322759
Dobra jest modlitwa z postem, a jałmużna więcej znaczy, niźli chowanie skarbów złota, albowiem jałmużna od śmierci wybawia, ona oczyszcza grzechy i czyni, że się znajduje miłosierdzie i żywot wieczny – Tob 12, 8–9

czwartek, 31 października 2024

O Maryjo bez grzechu poczęta... - zmiany w Akcie Strzelistym cz.II

Źródło inwokacji

             W sobotni wieczór, 27 listopada 1830 r. w Paryżu, Katarzyna Labouré - nowicjuszka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ujrzała w kaplicy klasztornej Matkę Bożą, ubraną w biało-niebieskie szaty, symbolizujące Jej bezgrzeszność i doskonałość. Podczas objawienia Cudownego Medalika, który jest znany na całym świecie, Maryja powiedziała do niej: "Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat, a szczególnie Francję... i każdą poszczególną osobę". Z wyciągniętych dłoni tryskały promienie światła - symbol łask, spływających na tych, którzy o nie proszą. Wokół postaci Najświętszej Maryi Panny, depczącej głowę węża, utworzył się napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Te słowa przypominają nam, że Maryja jest zachowana od grzechu pierworodnego oraz wskazują na Jej modlitewne wstawiennictwo przed Bogiem za nami, swymi dziećmi.

środa, 30 października 2024

Papież Pius XII zmienia słowa modlitwy Ojca Maksymiliana Kolbe

         A
kt strzelisty Rycerstwa Niepokalanej został zmieniony przez Kościół katolicki w 1949 r, przez Papieża Piusa XII: "Święta Penitencjaria Apostolska, na mocy orzeczenia Ojca Świętego Piusa XII, łaskawie przychyla się do wniesionej prośby. Wszelkie inne poprzednie orzeczenia w tym względzie tracą tym samym moc obowiązującą. Dekretem Wielebnego Definitoruim Generalnego naszego Zakonu, dnia 17 listopada 1948 r. wyżej wspomniana inwokacja została zmieniona w sposób następujący: «O Maryjo bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie»". 

"Stolica Apostolska, jak czytamy w tymże dokumencie z 17 grudnia 1948 r., potwierdziła dla wpisujących się w szeregi Rycerstwa Niepokalanej (MI) 300 dni odpustu za odmówienie aktu strzelistego, udzielonego przez papieża Piusa XI 18 grudnia 1926 r. Przytoczmy wersję łacińską z tegoż dokumentu: O Maria, sine labe concepta, ora pro nobis, qui ad Te recurrimus et pro omnibus qui ad Te non recurrunt et praesertim pro inimicis Sanctae Ecclesiae et commendatis Tibi. Polskie tłumaczenie jest następujące: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie".

wtorek, 29 października 2024

Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny (Papież Pius XII - 1942 rok)

          Królowo Różańca świętego, Wspomożenie wiernych, Ucieczko rodzaju ludzkiego, Pogromicielko we wszystkich walkach o sprawę Bożą, kornie upadamy przed twoim Tronem, pewni, że uprosimy miłosierdzie, otrzymamy łaski, oraz potrzebną pomoc i obronę w nieszczęściach obecnych, nie dla naszych zasług, na które nie liczymy, ale dla niezmiernej dobroci twego Macierzyńskiego Serca.

Tobie, twemu Niepokalanemu Sercu, oddajemy się i poświęcamy w tej tragicznej godzinie dziejów ludzkich, nie tylko w łączności z Kościołem świętym, mistycznym Ciałem twojego Jezusa, które cierpi i krwawi w tylu swych członkach i tyle znosi prześladowań, ale także z całym światem rozdartym zaciekłą niezgodą, trawionym pożarem nienawiści, ofiarą własnej nieprawości.

Niech Cię wzruszy tyle spustoszeń materialnych i moralnych, tyle bólu, tyle ucisku ojców i matek, małżonków, braci i niewinnych dzieci, tyle życia ściętego w kwiecie wieku, tyle ciał rozszarpanych w okrutnej rzezi, tyle serc umęczonych i konających, tyle dusz w niebezpieczeństwie wiecznego zatracenia.

poniedziałek, 28 października 2024

sobota, 19 października 2024

Logo Militia Immaculatae 1917


              Logo MI 1917 to pierwsza odznaka MI (z dodaniem liczebnika 1917), wprowadzona przez o. Maksymiliana M. Kolbego i zatwierdzona w Polsce przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 9 września 1938 r.

Wyjaśnienie odznaki zostało zamieszczone w "Informatorze Rycerstwa Niepokalanej" w listopadzie 1938 r.: Krzyż oznacza odrodzenie duchowe świata. Promienie wychodzące z krzyża są symbolem zbawczego działania Krzyża Pana Jezusa. MI to królestwo Maryi w duszach ludzkich. Maryja doprowadziła ludzkość do pełnego katolicyzmu. Wynikiem tego jest łączący wszystkich pokój, którego symbolem jest wieniec gałązek oliwkowych.

piątek, 18 października 2024

107 rocznica powstania Rycerstwa Niepokalanej (Milicji Niepokalanej)

          16 października 1917 roku w Rzymie 24 letni wówczas subdiakon Maksymilian Kolbe założył organizację pod nazwą Rycerstwo Niepokalanej. Celem apostolskim tej organizacji, której poparcia udzielił sam papież Benedykt XV było pogłębianie świadomego i odpowiedzialnego życia katolickiego, nawrócenie i objęcie opieką wszystkich za przyczyną Niepokalanej.

wtorek, 8 października 2024

15 obietnic Matki Bożej

15 obietnic Matki Bożej

Warto przypomnieć 15 obietnic, które złożyła osobiście Pani z Nieba bł. Alanowi de La Roche, dominikaninowi, założycielowi Bractw Różańcowych.
1. Wszyscy, którzy wiernie mi służyć będą odmawiając Różaniec św. otrzymają pewną szczególną łaskę.
2. Wszystkim odmawiającym pobożnie mój Różaniec przyrzekam moją szczególniejszą opiekę i wielkie łaski.
3. Różaniec będzie najpotężniejszą bronią przeciw piekłu, wyniszczy pożądliwości, usunie grzechy, wytępi herezje.
4. Cnoty i święte czyny zakwitną - najobfitsze zmiłowanie uzyska dla dusz od Boga; serca ludzkie odwróci od próżnej miłości świata, a pociągnie do miłości Boga i podniesie je do pragnienia rzeczy wiecznych; o, ileż dusz uświęci ta modlitwa.

sobota, 5 października 2024

Ojciec Charbel: Świętość jest twoim celem, a doskonałość w miłości ostatecznym szczytem do zdobycia

               Świętość jest twoim celem, a doskonałość w miłości ostatecznym szczytem do zdobycia. Nie zatrzymuj się na środkach prowadzących do uświęcenia. Niech środki nie zamienią się w cel, a cel w środek. Modlitwa ma uświęcać ciebie – nie uświęcaj modlitwy. Post jest po to, aby cię wzmocnić – nie czyń z niego swojego bożka. Umartwienie ma cię oczyścić – nie adoruj samego umartwienia. Hymny mają uwielbiać Boga – nie uwielbiaj hymnów. Nie zastępuj Chrystusa mówieniem o Nim, bo zaczniesz uwielbiać własne słowa, nie zastępuj prawdy skupianiem się na sposobie jej wyrażania, bo twoje jej formułowanie samo zamieni się w „prawdę”. Słowo nigdy nie jest ważniejsze od idei, którą opisuje, idea nigdy nie jest ważniejsza od prawdy, którą niesie. Zabezpieczenie nigdy nie jest ważniejsze od skarbu, który chroni, a kielich nigdy nie jest cenniejszy od wina. Tabernakulum nigdy nie jest ważniejsze od Eucharystycznego Chleba, a monstrancja nigdy nie przyćmi Hostii.

piątek, 4 października 2024

Św. Franciszka Serafickiego, Wyznawcy

         Jan Bernadone urodził się w Asyżu w roku 1182 jako syn zamożnego kupca. Z powodu zamiłowania do języka Francuskiego nazywano go «Francesco». Jako młodzieniec prowadził początkowo beztroskie życie, ale pod wpływem łaski Bożej porzucił je i obrał całkowite ubóstwo. Gdy zebrali się koło niego towarzysze, założył zakon Braci Mniejszych, którzy oddawali się wędrownemu kaznodziejstwu. Później z pomocą św. Klary założył zakon żeński, nazwany drugim zakonem, a wreszcie dla ludzi świeckich założył trzeci zakon pokutujących. Przez swój przykład i założone przez siebie instytucje św. Franciszek wywarł olbrzymi wpływ na życie duchowe i artystyczne średniowiecza. Pod koniec życia otrzymał na górze Alwernii stygmaty Męki Pańskiej. Umarł w Asyżu 4 października 1226 roku i w dwa lata później został kanonizowany.

Deus, qui Ecclésiam tuam, beáti Francisci méritis fœtu novæ prolis amplíficas: tríbue nobis; ex ejus imitatióne, terréna despícere et cœléstium donórum semper participatióne gaudére.

czwartek, 3 października 2024

3 października wigilia wspomnienia św. Franciszka z Asyżu

3 października wigilia wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, ten dzień jest bardzo ważny dla całej rodziny franciszkańskiej, w kościołach odbywało się nabożeństwo Transitius czyli pamiątka błogosławionej śmierci św. Franciszka oparte o teksty źródłowe i piękny śpiew również o Chorał Gregoriański.

Posłuszeństwo i uległość - św. Jan od Krzyża


 

środa, 2 października 2024

Różaniec chroni od piekła

Pewien pobożny kapłan opowiada następujące zdarzenie.

Raz wieczór w r. 1856 zawołano mię do chorej. Skoro tylko usłyszałem dokąd mam zdążać, smutek i odraza napełniły moje serce, bo gdyby nie święta powinność mojego stanu, nigdy bym nie przestąpił progu tej lekkomyślnej a znanej z gorszącego życia dziewczyny. Skoro przybyłem do umierającej, zobaczyłem wprawdzie oznaki skruchy, lecz chora tak zawikłanie wszystko mówiła, że tylko z trudnością udało mi się nakłonić ją do spowiedzi.
Odwiedziłem ją jeszcze kilka razy, aż pewnego dnia nadchodzą już ostatnie chwile, chora rozpoczyna konać. Twarz jej zsiniała, oczy w słup, włosy stanęły jej na głowie a z ust tylko te słowa wyrzekła:

– Jestem potępiona, potępiona na wieki!
Zbladłem i ja i obecni, ale mówię przecież do niej:
– Mówże choć: Jezus, Maryja!
Lecz ona na to:
– Ach gdybym to mogła, byłabym uratowaną.
I w tejże chwili jakby się przed kimś obronić chciała, rękami zaczyna wywijać i krzyczeć:

wtorek, 1 października 2024

Październik miesiącem Maryi i różańca świętego

Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum; benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae.
Amen.